Nauka rysowania dla każdego – część 2 – podstawy rysunku

Jak trzymać ołówek?

Jak już zgromadzicie wszystkie potrzebne akcesoria do rysunku, w tym ołówki rysunkowe, to zanim rzucicie się w szał tworzenia warto poznać zupełne podstawy, które pozwolą wam szybciej progresować na waszej artystycznej ścieżce. Także pierwszą umiejętnością, którą musicie opanować jest odpowiednie i umiejętne trzymanie ołówka. Wiele osób chwyta ołówek odruchowo, bez zastanowienia, jak długopis.
Tymczasem odpowiedni chwyt, wspomagający wasz proces twórczy, jest bardziej podobny do tego, który stosuje się w wypadku patyka lub pędzla. Poza tym, trzymać ołówek należy w rozluźnionej, zrelaksowanej dłoni, co pozwoli na większą kontrolę nad tym, co umieszczacie na papierze. Pamiętajcie też, aby rozluźniać nie tylko dłoń, ale również ramię, aby wasze ruchy były płynne i pozbawione nerwowości.

Jaką pozycję zachować w trakcie rysowania?

Podobnie jak w przypadku malowania, najwygodniejsza pozycja do rysowania to ta na stojąco. Zapewnia wam ona odpowiednią ruchliwość. Niestety, aby w pełni wykorzystać możliwości, które daje ta technika, potrzebna wam będzie sztaluga. Na szczęście nasz sklep plastyczny w Warszawie w swojej ofercie posiada różne sztalugi razem z deskami do rysunku, które doskonale sprawdzą się na każdym etapie waszej artystycznej ścieżki.
Pracując przy sztaludze stójcie w komfortowej dla siebie odległości od niej, jednak trzymajcie odpowiedni dystans, który pozwoli wam na swobodne, wyluzowane ruchy całą ręką. Pamiętajcie, aby rysując poruszać nie tylko dłonią, ale również nadgarstkami i ramionami, dzięki czemu wasze pociągnięcia ołówkiem będą pewne. Co parę chwil cofajcie się, aby oceniać waszą pracę z odległości, która pozwoli na wychwycenie potencjalnych błędów, które od razu korygujcie. Nie bójcie się też zmian pozycji i regulacji sztalugi!

Podkładki do rysowania

Co jednak, gdy nie macie w swojej pracowni miejsca na sztalugę, albo mimo wszystko nie możecie się przekonać do rysowania na stojąco? Cóż, wtedy Art.-Equipment – sklep dla plastyków ma dla was odpowiedź w postaci podkładek! Ogólnie na początku najlepiej jest rysować duże rysunki, żeby móc łatwo wychwytywać błędy. Dlatego najlepiej, jeżeli od razu wyposażycie się w sztalugę składaną w formie tabletu w rozmiarze A3 lub A4, deskę kreślarską lub deskę do rysunku.
Możecie również zaadaptować na przykład płytę MDF jako deskę do rysunku. Pamiętajcie jednak, że deska pod papierem musi być gładka. Zwracajcie również uwagę na mocowanie papieru do podkładki – warto wyposażyć się na przykład w klamerki, które pozwolą na pewne zamocowanie papieru, zapobiegną jego przesuwaniu się i tym samym – zwiększą wasz komfort w trakcie rysowania. Jednocześnie zyska na tym wasza pozycja, która będzie cechowała się większą swobodą i mobilnością, co pozwoli wam na swobodniejsze i pewniejsze ruchy.

Przypominamy, że Art-Equipment – sklep dla plastyków oferuje akcesoria do rysunku dla artystów na każdym poziomie zaawansowania. Znajdziecie u nas nie tylko ołówki, papiery, gumki i pozostałe akcesoria, ale także wspomniane dzisiaj sztalugi, deski do rysunki i deski kreślarskie! Tymczasem już teraz zapraszamy was na nasz następny „kurs rysunku”, który już niedługo pojawi się na naszym blogu!
Najpopularniejsze produkty
Nr telefonu
22 77 37 861 lub 510 339 338 sklep@artequipment.pl pn-pt: 9:00 - 18:00 / sb: 9:00 - 13:00
dotpay PayPal VISA Master Card
DPD GLS Poczta Polska DHL

© ArtEquipment - Internetowy sklep dla plastyków. Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved.

Oprogramowanie KQS.store : Realizacja: