Jak zacząć przygodę z ceramiką?

Glina rzeźbiarska, masa plastyczna – rodzaje i co wybrać.

 

Zanim przejdziemy do bardziej praktycznych porad, skupimy się na tym, co przychodzi jeszcze przed pierwszym kontaktem z gliną. Bo hej, żeby zrobić cokolwiek z gliną do ceramiki trzeba najpierw… kupić glinę. A żeby ją kupić, warto na samym początku zorientować się, która glina do ceramiki najlepiej spełni wasze oczekiwania.

Skoro już ją przywołaliśmy, to na pierwszy ogień idzie glina do ceramiki. Zasadniczo, możemy ją od razu podzielić na dwa rodzaje – lejną i plastyczną. Glina lejna jest przeznaczona do odlewania w różnych formach, co pozwala na uzyskanie powtarzalnych kształtów. Masa plastyczna to z kolej glina, która nadaje się do pracy ręcznej, i to właśnie na niej się skupimy. To ta glina ląduje bowiem na kole garncarskim, to również ona służy do modelowania ręcznego.

Masa plastyczna na koło garncarskie to glina bez szamotu – czyli bez dodatku wypalonej i zmielonej gliny. Z kolej masa plastyczna do ręcznego modelowania zawiera wspomniany szamot. W naszym sklepie znajdziecie wiele rodzajów gliny. Sklep plastyczny ArtEquipment to miejsce oferujące produkty różnych producentów. Glina modelarska Pastart, produkowana przez hiszpańską firmę Argiles Bisbal, doskonale nadaje się do wypalania i cechuje się dobrą plastycznością. Dostępna u nas jest w kolorze białym i w kolorze terakoty. 

Od tego samego producenta pochodzi również glina samoutwardzalna, dostępna w kolorze białym. Glina ta cechuje się tym, że nie wymaga wypalania, tylko wysycha na powietrzu. Duża popularnością również cieszy się glina rzeźbiarska samoutwardzalna od Jovi, dostępna w kolorze terakoty, a także w kolorach białym i szarym. Glina samoutwardzalna produkowana jest również przez Koh-i-Noor. W naszej ofercie dostępna jest również czerwona glina FP od Argiles Bisbal, która doskonale nadaje się do ceramiki artystycznej, dekoracyjnej, ogrodowej i rzeźbiarskiej.

 

Akcesoria do tworzenia ceramiki

 

Nasz sklep plastyczny oferuje również stoły do ceramiki. Stół ceramiki, który możecie również znać pod nazwą kawalet, to podstawowe narzędzie do ceramiki. Dostępne u nas są stoły do ceramiki występują w różnych rozmiarach – od niewielkich, stołowych kawaletów, po stojące, trójnożne, wymagające więcej miejsca stoły samodzielne. Naszą ofertę dla osób zainteresowanych ceramiką uzupełniają między innymi noże do ceramiki, które pozwalają na precyzyjną obróbkę dzieła.

Metalowe oczka to również niezbędne narzędzia do ceramik, które pozwalają na precyzyjne modelowanie mas plastycznych. Podobną rolę pełnią również szpatułki i skrobaki. Ponadto w naszym sklepie dostępne są również liczne stemple i wałki, a także inne narzędzia pozwalające na ozdabianie ceramiki. Dzięki tym wszystkim akcesoriom sprawicie, że surowa masa plastyczna zostanie przekształcona w piękne dzieła, które ozdobią wasz dom lub ogród.

Szczególnie polecamy również skomponowany przez nas, autorski podstawowy zestaw ceramiczny, który pozwoli nam na natychmiastowe rozpoczęcie pracy z ceramiką! Zestaw ten zawiera książkę „Podręcznik Ceramika” Steve’a Mattisona, który wyjaśni wam zarówno na poznanie podstawowych, jak i bardziej zaawansowanych zagadnień związanych z ceramiką. Znajdują się w nim również plastikowy, obrotowy stół ceramiczny o średnicy 20 centymetrów, który doskonale nadaje się na początek pracy z ceramiką, zestaw 8 podstawowych narzędzi do modelowania ceramiki, a także dwa opakowania półkilogramowe gliny Argiles Bisbal Hardpast, która cechuje się dobrą plastycznością, a dzięki temu, że schnie na powietrzu, ułatwia proces tworzenia, usuwając z niego etap wypalania. Pamiętajcie, że wybierając podstawowy zestaw ceramiczny oszczędzacie w stosunku do sumy cen produktów w sklepie!

 

Pierwsze kroki z ceramiką – skąd czerpać wiedzę?

 

Jak w przypadku każdej dziedziny plastycznej, ceramika wymaga nie tylko kupna wszystkich akcesoriów, ale również zdobycia odpowiednich umiejętności i wiedzy. Dlatego uważamy, że bardzo cenne jest rozpoczęcie swojej przygody z ceramiką od warsztatów lub innej formy kontaktu z doświadczonym ceramikiem, który pomoże wam stawiać pierwsze kroki w tej dziedzinie. Lokalnie, u nas w Wesołej, działa pracownia ceramiki Mimbres, jednak podobnych firm w Warszawie, a także w innych miejscach Polski jest oczywiście więcej.

Warto również szukać wydarzeń i warsztatów otwartych w swojej okolicy, które co jakiś czas pozwalają (i często za darmo!) spróbować swoich sił w tej dziedzinie. Dobrym pomysłem jest również przeczytanie podręcznika do ceramiki i publikacji w tym obszarze – w tym akurat możemy wam pomóc, bo w naszej „księgarnianej” części sklepu dla artystów mamy kilka pozycji dotyczących tego tematu. Szczególnie polecamy wam wspominany już „Podręcznik Ceramika” autorstwa Steve’a Mattisona.

Poza tym, Internet pełen jest specjalistycznych źródeł wiedzy. YouTube, blogi, tematyczne strony na Facebooku – miejsca do szukania inspiracji i wiedzy, żeby potem działać na własną rękę, nie brakuje! Jeśli zaś będziecie w potrzebie aby kupić jakiekolwiek akcesoria do ceramiki – ArtEquipment, nasz sklep plastyczny w Warszawie, dostępny oczywiście również online, pozostaje do waszej dyspozycji w dowolnym momencie. Chętnie pomożemy wam dobrać najbardziej odpowiednie materiały.

Najpopularniejsze produkty
Nr telefonu
22 77 37 861 lub 510 339 338 sklep@artequipment.pl pn-pt: 9:00 - 18:00 / sb: 9:00 - 13:00
dotpay PayPal VISA Master Card
DPD GLS Poczta Polska DHL

© ArtEquipment - Internetowy sklep dla plastyków. Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved.

Oprogramowanie KQS.store : Realizacja: