POZŁOTNICTWO - ZDZISŁAW ENGELMAN - WYDANIE III

POZŁOTNICTWO - ZDZISŁAW ENGELMAN - WYDANIE III
  • Symbol produktu: ENGELMAN-POZLOT
  • Kod EAN:
Cena: 120,00 zł z VAT (97,56 zł netto)
szt
POZŁOTNICTWO - ZDZISŁAW ENGELMAN - WYDANIE III POPRAWIONE I UZUPEŁNIONE

Format: 15 x 21 cm
Rok wydania: 2022
Autor: Zdzisław Engelman
Oprawa miękka, Stron 331

Pozłotnictwo, to dziedzina sztuki dekoracyjnej polegająca na pokrywaniu powierzchni przedmiotów powłoką z metalu, w celu nadania im wyglądu szlachetniejszego od tworzywa, z których te przedmioty zostały wykonane. Celem pozłotnictwa jest nadanie obiektom walorów zdobniczych, które imitują luksus, bogactwo i przepych.

Powłoki pozłotnicze można nanosić na różne podłoża: drewno, metal, płótno, papier, skórę, stiuk*, marmur, tynk itp. posługując się takimi materiałami jak: złoto, srebro, brąz, cyna*, aluminium i stopy metali, w postaci płatków, proszków, past, farb tip. Głównym jednak sposobem tworzenia powłok pozłotniczych jest pokrywanie powierzchni płatkami złota i srebra. Pozłotnictwo, jako technika zdobnicza znane było i stosowane szeroko od bardzo dawna. Złocenie przedmiotów i wprowadzanie pozłoty na malowidłach, można zaobserwować już w starożytnym Egipcie, w sztuce prekolumbijskiej, japońskiej, w Bizancjum, aż do średniowiecza gdzie nastąpił największy rozkwit technik pozłotniczych. W okresie renesansu prawie odstąpiono od stosowania technik pozłotniczych, ale w baroku powrócono do nich i zaczęto je powszechnie stosować w celach dekoracyjnych. Początkowo pozłotnictwo nie było odrębną dziedziną rzemiosła artystycznego, a jedynie uzupełnieniem technik malarskich, zarówno w malarstwie sztalugowym, również we freskach, w polichromii* rzeźb, jak i malarstwie dekoracyjnym. Bogate zdobnictwo pozłotnicze powszechnie stosowane było w sztuce sakralnej poprzez wszystkie epoki, aż do dnia dzisiejszego. Pozłacanie stiuków, ram obrazów i rzeźb zaczęto stosować w zdobnictwie pałacowym.

W dzisiejszej dobie, techniki pozłotnicze mają zastosowanie przy złoceniu metali, pozłacaniu ram obrazów, jak również w konserwacji i renowacji zabytkowych obiektów.

Wobec szczupłej literatury na temat szeroko rozumianego pozłotnictwa, praca ta, oparta na dziełach wielu wybitnych specjalistów, którzy w swoich publikacjach omawiali również techniki związane z pozłotnictwem wszystkim zainteresowanym sztuką zdobniczą. Dla przedstawienia pełniejszego obrazu zagadnień pozłotniczych, w publikacji ujęto również techniki, które nie zaliczają się do klasycznego pozłotnictwa.
Komentarze i opinie:
Najpopularniejsze produkty
Nr telefonu
22 77 37 861 lub 510 339 338 sklep@artequipment.pl pn-pt: 9:00 - 18:00 / sb: 9:00 - 13:00
dotpay PayPal
DPD GLS Poczta Polska DHL

© ArtEquipment - Internetowy sklep dla plastyków. Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved.

Oprogramowanie KQS.store : Realizacja: