CzeskiAngielskiRosyjskiSłowackiNiemiecki
Kategorie
Wynajem sztalug

Najlepsze artykuły plastyczne dla dzieci - poznaj je z blogiem Art-Equipment!

Blog
Sztuka u dzieci: Rysowanie, malowanie, wycinanie i klejenie

Mówi się, że wszystkie dzieci rodzą się kreatywne. Dziecko, nieobciążone przesądami i wątpliwościami dorosłego, ma otwartą, kwestionującą naturę: pragnie poznawać, próbować nowych rzeczy przejawia chęć poznania świata. Dzieci tworzą, wyrażając ruchy ciała, uczucia i potencjał dowolnych materiałów artystycznych, jakimi dysponują.

Twórczość małych dzieci jest czysta i spontaniczna zwykle bez dużej ilości natchnienia od internautów np. youtuberów!. Gdy dzieci dorastają, na ich tworzenie sztuki i kreatywność wpływa wiele różnych czynników, takich jak środowisko fizyczne i rozwijanie jego zrozumienia, materiały, z których korzystają, ich codzienne doświadczenia i wspomnienia, ich postawy, rosnące zainteresowania, uczucia i pomysły, i rozwijające się zdolności motoryczne. To sprawia, że proces artystyczny jest bardziej złożony, ale i celowany!.

Jako rodzice i nauczyciele chcemy, aby te zewnętrzne i wewnętrzne czynniki były pozytywne i wspierały kreatywność w sztuce i życiu, gdy nasze dzieci rozwijają się i stają się bardziej rozważne w swoim myśleniu i tworzeniu sztuki. Odgrywamy kluczową rolę, pomagając im utrzymać twórczą iskrę, z którą się niejako „narodzili”. Możemy to zrobić, zachęcając ich do swobodnej eksploracji ich dzieł, prezentując im materiały i działania artystyczne, które są odpowiednie do rozwoju oraz rozmawiając z nimi o ich sztuce w sposób, który ich angażuje i inspiruje. Omószę te proste kroki w kolejnych rozdziałach bloga.

Aktywność twórczą można przedstawić jako rodzaj procesu uczenia się, w którym nauczyciel i uczeń znajdują się w tej samej osobie.

 

Czytaj dalej